Kako je komunikacija sastavni deo naše svakodnevnice, veoma je važno znati kako komunicirati i izneti sopstvene stavove i mišljenja na pravilan način. Bilo u profesionalnim ili privatnim odnosima, delotvorna komunikacija jedan je od presudnih faktora za postizanje uspešnih rezultata. Ono što treba imati na umu jeste da je komunikacija veština koja se uči i razvija stalnim treningom, te nedostatak komunikacijskih veština ne treba pripisivati lošim genima.
- Osjećam se __________ (prepoznati vlastita osećanja)
- Kada ti __________ (dati konkretan opis ponašanja)
- Zato što __________ (navesti razlog zbog kojeg vam ponašanje izaziva takva osećanja)
- Stoga, želim/ne želim __________ (jasno iskazati predlog drugačijeg ponašanja)
Dakle, JA-poruka podrazumeva da ste naveli osećanje koje u vama izaziva ponašanje sagovornika, jasno opisali ponašanje koje vam smeta, naveli razlog zbog kojeg sagovornikovo ponašanje izaziva kod vas takva osećanja i, konačno, iskazali predlog za buduću saradnju, koristeći reči ,,Ja želim/ne želim“, a ne ,,Ti treba, mora da..“. Ono o čemu treba voditi računa jeste da se opis sagovornikovog ponašanja ne pretvori u ,,etiketiranje“ i napad na drugu osobu, te ne bi trebalo reći ,,smeta mi tvoja neodgovornost i trebalo bi to da promeniš“, već reč ,,neodgovornost“ zameniti opisom ponašanja, poput ,,kašnjenje na posao“. Takođe, potrebno je jasno prepoznati i iskazati osećanja koja izaziva sagovornikovo ponašanje, te izraz ,,smeta mi“ zameniti ,,ljuti me, rastužuje me, brine me..“, baš kao što bi predlog budućeg ponašanja trebalo da glasi ,,želim da u buduće ne kasniš na posao“, a ne ,,trebalo bi to da promeniš“. Stoga, delotovorna JA-poruka trebalo bi da izgleda na sledeći način:
Brine me kada ne dođeš na posao na vreme, zato što stičem utisak da nećeš obaviti sve radne zadatke koji su predviđeni za taj dan. Voleo bih da u buduće ne kasniš na posao.
Kao što postoje JA-poruke, tako možemo govoriti i o TI-porukama, koje su usmerene na drugu osobu i govore o tome kakva je ta druga osoba po vašem mišljenju. TI–poruke su slične upiranju prstom u nekoga, zvuče optužujuće i svi se osećaju napadnuto kada im se nešto govori kroz TI-poruke. Kako bi odgovorili na napad, ljudi prirodno počinju da se pravdaju ili kreću u protivnapad, pa TI-poruke često dovode do sukoba ili prekida komunikacije. Primeri TI-poruka glasili bi ovako:
,,Ti si nespretan i uvek napraviš neku grešku.“
Koristeći TI-poruke vrlo brzo ćete doći u situaciju da sagovornik počne da govori o vašim manama i greškama kako bi sebe opravdao, te će čitava komunikacija poprimiti formu ,,kakav si ti- kakav sam ja“, a osnovna tema razgovora ostaće po strani. Stoga, JA-poruke vam mogu pomoći da na asertivan način iskažete ono što vas muči, a da ne krenete u napad i optuživanje druge osobe. Prednost JA-poruka jeste i u jasnoj formi, te se daju lako i brzo naučiti za korišćenje [1].
Razlika između asertivnosti i agresivnosti
[1] Nikolina, S. (2015). Asertivna komunikacij i komunikacija u timu [završni rad]. Čakovec: Međimursko Veleučilište u Čakovcu.
Autor teksta:
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU: kliknite ovde.
PRATITE NAS NA FACEBOOK-U: kliknite ovde.
*Napomena: Tekstovi u okviru HR & ECC blog, priredjeni su u vidu stručnih radova i predstavljaju vrstu pisanog rada koji sadrži korisne priloge iz domena određene struke. Stručni rad ne mora biti izvorno istraživanje i ne mora sadržati nove, originalne naučne spoznaje i rezultate. Njegova osnovna svrha sastoji se u prikupljanju i tumačenju već poznatih činjenica, informacija, stavova i teorija, na način koji doprinosi širenju naučnih spoznaja, razvijanju novih pristupa u interpretaciji i primeni postojećih naučnih rezultata i prilagođavanju tih rezultata potrebama savremene teorije i prakse. Udruženje Nomotehnički Centar iz Beograda, ne odgovara za tumačenje prikupljenjih činjenica, informacija, stavova i teorija u autorskom radu, svaki autor odgovara za tačnost informacija u svom radu.
Svako kopiranje, umnožavanje, objavljivanje i distribuiranje celine ili delova teksta predstavlja povredu autorskog prava i krivično delo (shodno odredbama Zakona o autorskom i srodnim pravima i Krivičnog zakonika).
Korišćenje delova teksta dozvoljeno je shodno autorskom pravu i uz saglasnost Udruženja Nomotehnički Centar kao i autora: Milica Obradović.